Ses Sistemleri

Ses Sistemi Kurulumu

Uygun Ekipman ve Medya Seçiminin Önemi,

Ses sistemi kurulumu için bütçemize ve mekanımıza uygun ekipmanları seçtikten sonra, almış olduğumuz ürünlerin tam ve performanslı çalışabilmesi için, uygulama işinin teknik değerlere sadık kalarak yapılması çok önemlidir. Tüm kapalı ve açık alanlarda kullanılan ses sistemi, birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Şöyle düşünecek olur isek, alan ne kadar büyük olur ise, hoparlör ve amfi büyüklüğü veya adeti değişmektedir. Genel olarak bağlantı mantığı aynıdır. Ses sistemi kurulumu bağlantı şeması sırası ile, kaynak, amfi ve hoparlördür. Sinyalde bu yönde hareket eder.

İşletme ve/veya Alana Göre Hoparlör Dengesi
stüdyo hoparlör
Küçük ve tek bölgeli alanlarda genelde 4-8ohm olan (trafosuz) ses sistemleri tercih edilmelidir. Hat trafosuz ses sistemlerinin ses kalitesi trafolulara göre daha iyidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus paralel olarak bağladığımız hoparlörlerin sayısıdır. Eğer 2 hoparlörden, daha fazla hoparlörü paralelleyeceksek, omajın kısa devre yani 4ohm’nin altına düşmemesine dikkat edilmelidir. 2 veya daha aşağıdaki ohm değerleri kısa devreye yakın olacağından, amfinizden aşırı akim çekip, arızalanmasına sebep olur.

(Ses Sistemi Kurulumu) Bölgeli Amfi Neden Tercih Edilmeli
bölgeli anfi
Mekanımız büyük veya çok bölgeli ise, 100volt hat trafolu ses sistemi kurulumuna yönelmeliyiz. Kafelerin veya mağazaların değişik bölgelerinde, ses seviye dengeleri ayrı ayrı ayarlanabilmesi için bölgeli amfi secimi iyi olacaktır. Tek bölgede adetli hoparlör bağlanacak ise ozaman bölgeli amfi tercihi doğru olmayabilir. Bunun için tek bölgeli amfilere belirli yerlere dimer yerleştirerek seviye ayarlanabilir. Kalite açısından amfiden bölgeleri kontrol etmek daha avantajlıdır. Burada seçim mekana ve tercihlere göre değişebilir. Daha kapsamlı işletmeler için 5 yada 6 bölgeli ve her bölgede ayrı kaynak çalabileceğimiz sistemlerde mevcuttur. Mesela 4 katli bir kafe düşünün 1. katında bilgisayardan müzik yayını, ikinci katında ise parti için yüksek seste ayrı bir müzik yayını, 3. katında maç yayının sesi, 4. katta klasik müzik yayını yapalım. Bu bahsettiklerimizi tek bir amfi ile gerçekleştirebiliriz. Bunun için bizimle irtibata geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Profesyonel Çözümler
ses sistemi kurulumu çözümleri
Global elektronik uzman kadrosu ile sektörün kendini ispatlanmış tüm markalarını ayni çatı altında birleştirerek sizlere, hızlı, güvenilir ve profesyonel çözümler sunmaktadır.